Novinky Úvod Autor Články Svět JS Série Média Burza Návštěvy

 

Autor

Jason Dark

     Jason Dark, vlastním jménem Helmut Rellergerd, je tvůrcem a už mnoho let téměř výhradním autorem Johna Sinclaira. Jedná se o úspěšného spisovatele, který v rámci hororového žánru patří k nejčtenějším autorům v Německu. Helmut Rellergerd se narodil 25. ledna 1945 v Dahle, jež se nachází v německém Sauerlandu. Vyrůstal však v Dortmundu, kam se jeho rodina přestěhovala. Hned poté, co dokončil studium chemie na vysoké škole, začal se věnovat psaní krátkých povídek. Od roku 1966 pak začal psát kriminální romány pro nakladatelství Bastei-Verlag. Prvním z těchto románů byl Cliff Corner. Jelikož Darka psaní bavilo, přijal u Bastei stálé místo jako redaktor. V té době se pořád ještě věnoval především kriminálnímu žánru.

     Zlom nastal v roce 1973, kdy nakladatel připravoval novou románovou řadu a Dark dostal na starost první číslo. Spisovatel se rozhodl přijít s něčím úplně novým a originálním. Jednalo se o kombinaci klasické kriminálky a hororového příběhu. Tak vzniklo Gespenster-Krimi číslo 1, sešitový román, ve kterém se poprvé objevil hrdina John Sinclair. První číslo mělo úspěch a série si brzy získala velkou oblibu čtenářů. Ačkoliv v této řadě vycházely příběhy různých hrdinů od různých autorů, lze s jistotou říci, že John Sinclair jednoznačně patřil k těm nejpopulárnějším. Toho si samozřejmě všimlo i nakladatelství a rozhodlo se dát této postavě samostatnou řadu. Roku 1978 tedy vyšlo první číslo nové série Geisterjäger John Sinclair od Jasona Darka. Z této nové románové řady se záhy stal obrovský hit a Dark měl najednou plné ruce práce. Nakladatelství brzy začalo vydávat jedno číslo týdně a k tomu později přibyla ještě knižní řada, ze které vycházela vždy jedna knížka za měsíc.

     To, že Jason Dark dokázal psát po více než 40 let kvalitní romány takovýmto tempem je zcela neuvěřitelné a obdivuhodné. V tuto chvíli mě nenapadá žádný jiný světový autor, kterému by se podařilo něco podobného. Zajímavostí je, že pan Dark při psaní všech příběhů vždy používal svůj starý psací stroj. Ten původní už sice musel nahradit novějším, avšak o počítači nikdy nechtěl ani slyšet. Spisovatel nyní žije v Bergisch Gladbachu, kde pořád pilně pracuje na svém díle. Je také neustále v kontaktu se svými fanoušky a často se účastní různých literárních akcí a autogramiád. V současnosti už série o Johnu Sinclairovi dosáhla 2000 dílů a pokračuje pořád dál. Romány nevychází jen v Německu, ale také v mnoha dalších zemích včetně České republiky. Poslední dobou už toho pan Dark nepíše tolik jako dříve a sérii teď mají na starost různí jiní autoři, kteří se průběžně střídají. Kdykoliv však Sinclairův duchovní otec přijde s novým románem, pořád si udržuje vysokou úroveň a příběh vždycky stojí za to. Nezbývá nic jiného, než si přát, aby pan Dark se svým psaním hned tak nepřestal a i nadále nám přinášel skvělé příběhy plné napětí.

 

Zpět