Průřez sérií od začátku až doposud

3. část

     Nastal čas pro závěrečnou část mého průřezu sérií o Johnu Sinclairovi. Minule jsme se dostali až do bodu, kdy si série sáhla na samé dno. Čtenářům a snad i samotnému autorovi bylo jasné, že dosavadní směřování rozhodně nebylo to pravé ořechové a že nutně musí přijít nějaké změny. Jaké změny to byly a jestli skutečně nějak pomohly, se již za chvíli sami dozvíte. Tentokrát se podíváme na období po pádu Velkých starých, kdy lovec duchů pátral po tajemství Kostky zla a zároveň sváděl tuhý boj s démonem Spukem. Poté nás pak čeká éra templářů, která trvá až doposud a nějaký čas ještě trvat bude. Myslím, že tohle už bude přece jen o něco příjemnější čtení než posledně. O žádném velkém potěšení sice mluvit nelze, ale utrpením bych to také nenazval. Tímto bych tedy ukončil své úvodní slovo a nyní už se směle pusťme do toho.

 

5. Období Kostky dobra a zla (JS 404-468)

     Se zánikem Velkých starých nastává nová éra. Zatímco v předchozím období sérii dominovaly značně rozsáhlé mnohadílné ságy s všemocnými démony a jejich velkolepými plány, nyní dochází k určitému návratu ke kořenům. Děj už se tak často neodehrává v různých cizích dimenzích, nýbrž opět na staré dobré Zemi. Lovec duchů má nyní nový cíl a jeho pátrání tak zase jednou dostává jasný směr. Oním cílem je tentokrát Kostka zla, jejíž tajemství by John velmi rád odhalil. Kromě něj však mají o Kostku velký zájem také Asmodis a Spuk. Ti dva spolu teď vůbec nevycházejí a neustále soupeří o moc. Vládce říše stínů je odhodlaný tento mocný magický předmět za každou cenu získat do své moci. Spuk se proto nyní stává Johnovým hlavním nepřítelem. Do děje poté vstupuje nový protivník jménem Akim Samaran, který začne lovci duchů pořádně zatápět. John se teď však musí starat především o svou přítelkyni Jane Collinsovou, kterou momentálně udržuje naživu jen magická moc Kostky. Jelikož je takováto situace dlouhodobě neudržitelná, musí ji lovec duchů nějak rychle vyřešit. Nakonec se spolu s Jane rozhodnou pro náročnou operaci, při které má být ženě implantováno umělé srdce. Tato volba se jeví jako nejlepší řešení a Jane se tedy v doprovodu svých přátel vypraví do Texasu, kde se nachází jedna špičková klinika. Dokud nebude po operaci, musí mít John Kostku neustále u sebe. Dle očekávání to však přitáhne pozornost jak Asmodise, tak i Spuka. Oba dva zaútočí již během Janiny operace a lovci duchů se jen tak tak podaří odvrátit strašnou katastrofu.

     Naštěstí všechno dobře dopadne a Jane je úspěšně voperováno nové umělé srdce. Po této události se však detektivka rozhodne Johna na čas opustit a zůstane v Americe. Kostky zla se nakonec přece jen zmocní Spuk. Lovec duchů se s tím ovšem nehodlá smířit a snaží se Kostku získat zpátky. Během svého pátrání opět narazí na Samarana, který vstoupí do Spukových služeb. John se pak opět střetne s Lupinou, která je stále naživu a pořád se snaží uskutečnit své zlověstné plány. Při následující konfrontaci se Spukem se lovec duchů dozví o existenci další kostky. Postupně vyjde najevo, že se ve skutečnosti jedná o jakýsi protipól Kostky zla, který by měl podle všeho sloužit silám dobra. Lovci duchů se nakonec podaří tuto druhou kostku získat a poté ji uloží v Yardu, kde ji hodlá dál zkoumat. Po uzavření dějové linie s Kostkou se pak pomalu začínají vynořovat zajímavá odhalení spojená s dávným řádem templářů. John se dozvídá o jistém muži jménem Hector de Valois, který žil před dávnými časy a byl ve spojení nejen s templáři, ale také s Johnovým křížem. Během svého pátrání lovec duchů naráží na Diablitu, od které získá další důležité informace o Hectorovi. John se také čím dál častěji setkává s pojmem Temný grál. Zatím však není příliš jasné, o co přesně se jedná. Lovec duchů pak řeší jeden opravdu velký případ, ve kterém hrají klíčovou roli Akim Samaran, Rasputin a temný bůh Baal. Na konci tohoto případu John získá zpátky sou stříbrnou dýku. Lovec duchů se poté setkává s Abbém Blochem, který je vůdcem obnoveného řádu templářů. Protiváhou tohoto řádu je skupina odpadlíků, kteří uctívají velice mocného démona Bafometa. Tito odpadlíci se sami považují za jediné pravé templáře. Během dalšího pátrání se John opět střetne s Akimem Samaranem a tentokrát je to už naposledy. Samaran konečně umírá a lovec duchů se nyní může plně soustředit na odhalování tajemství templářů. Tím toto období končí.

     Původně jsem chtěl použít název Přechodné období, jenže potom jsem si uvědomil, že nějaká hlavní dějová linie zde přece jen byla, a proto jsem se raději rozhodl pro název Období Kostky dobra a zla. Po debaklu s Velkými Starými je vidět, že se nad tím pan Dark trochu zamyslel a rozhodl se poněkud změnit přístup. Místo gigantických bitev s monumentálními protivníky a cestování do nerůznějších cizích dimenzí tady nyní máme spíše menší příběhy, které se drží více při zemi. Přestože se kvalita nějak zásadně nezlepšila, tak přinejmenším tohle považuji za krok správným směrem. Během tohoto období je Johnovým hlavním protivníkem Akim Samaran. Jedná se o podobný typ padoucha, jakým byl Doktor Smrt. Samaran mi však přijde takový sadističtější a zvrácenější, díky čemuž rozhodně stojí za pozornost. Tento zloduch slouží Spukovi, což je v této době Johnův další úhlavní nepřítel. Uzavření linie s Jane Collinsovou mi přišlo trochu rozpačité. Lovec duchů se ji tak dlouho snažil získat zpátky a nakonec ji stejně ztratí. Zápletka s Kostkou není zase tak špatná a místy mě i docela bavila. Odhalení, že existuje i druhá kostka, bylo celkem zajímavé, ale mohlo se s ní víc pracovat. John kostku prakticky nijak nevyužije a ona jen leží někde na polici. Během tohoto období se objevuje více běžných řadových dílů a některé z nich jsou i poměrně dobré. Kvalitě příběhů z éry Černé Smrti nebo Asmodiny se to sice nepřibližuje ani zdaleka, ale oproti Velkým starým je tu už určité mírné zlepšení. Po zápletce s Kostkou do děje začínají pomalu vstupovat templáři. Tohle už je docela zajímavé a zdá se, že autor konečně dostal nějaké nové nápady. Souboj dobrých a zlých templářů vypadá docela slibně a série se zase trochu vzpamatovává. Přestože díly 404-468 rozhodně nejsou žádný zázrak a kvalitativně příliš nevyčnívají nad těmi předchozími, je to už přece jen takový příslib lepších časů. A ty přijdou hned vzápětí.

6. Období templářů (JS 469-doposud)

     S příchodem templářů začíná pro celou sérii nová éra. John se blíže seznamuje s Abbém Blochem a při tom se dozvídá další zajímabé informace o templářském řádu, který tento muž vede. Sídlo templářů se nachází ve francouzském Alet-les-Bains, kde mají klid na svou práci. Bloch a jeho lidé přitom neustále bojují se skupinou odpadlíků sloužících Bafometovi. Tento démon je nesmírně mocný a svou silou se plně vyrovná i samotnému Asmodisovi. Lovec duchů se poté setkává s mužem jménem Vincent van Akkeren. Jedná se o bohatého podnikatele a režiséra, který točí převážně hororové filmy. Práce v této branži mu vynesla přezdívku hvězda hororu. John však zjistí, že van Akkeren je ve skutečnosti vůdcem Bafometových templářů a zároveň také nejvýše postavený služebník tohoto démona. Postupně se pak odkrývají další tajemství. Lovec duchů navštíví tajemnou Katedrálu strachu, kterou střeží duch Hectora de Valois. Ten se zde občas zjevuje v podobě stříbrného kostlivce. Toto místo by rád ovládl Bafomet, který na něj pravidelně podniká útoky. Démon se zároveň snaží zcela zničit všechny Blochovy templáře, kteří slouží silám dobra. Aby dosáhl svých cílů, neváhá se Bafomet spojit se čtyřmi apokalyptickými jezdci. V pozadí ovšem nezůstává ani Vincent van Akkeren, který lovci duchů neustále něčím zatápí. John má tedy plné ruce práce.

     Kromě starostí na něj však čekají i příjemné věci. Do jeho života se totiž po dlouhé době vrací Jane Collinsová. Detektiva si najde bydlení v Londýně a opět se pro Johna stává neocenitelnou oporou. Jane se také blíže seznamuje s lady Sarah Goldwynovou, v jejímž domě začne po nějakém čase bydlet. Krátce po Janině návratu se lovec duchů střetává s velice mocnou bytostí jménem Magico. Tento protivník se projeví velmi razantně a John to málem odnese svým životem. Během souboje s ním vyjde najevo, že si Jane z doby, kdy byla čarodějkou, zřejmě ponechala nějaké nadpřirozené schopnosti. Žena se jich ale obává a snaží se je raději nepoužívat. Po několika obvyklých případech pak dojde k naprosto šokující události. John Sinclair je přímo před zraky svých přátel zavražděn. Všichni Johnovi blízcí jsou z jeho smrti zcela zdrceni a neví, co si počnou dál. Nakonec se však ukáže, že zabitý muž byl pouhý dvojník a vše byla jen součást ďábelského plánu zosnovaného Asmodisem a Bafometem. Během tohoto dobrodružství se pak lovec duchů dozví o možném spojení mezi jeho křížem a králem Šalamounem. Ukáže se, že Šalamoun byl před dávnými časy vlastníkem Johnova kříže. Stejně tak jím byl o mnoho staletí později Hector de Valois. John pak v pátrání po předchozích majitelích kříže pokračuje dál. Krátce nato však dojde k hrozné tragédii. Sukova přítelkyně Shao je chladnokrevně zavražděna. Johnův čínský přítel nese tuto ztrátu velmi těžce a nemůže dál pokračovat ve své práci. Nakonec se však ukáže, že je Shao ve skutečnosti pořád naživu. Nyní je ovšem ve službách sluneční bohyně Amaterasu, a proto se teď k Sukovi nebude moci nějaký čas vrátit. Bude na něj však z povzdálí dohlížet jako takový strážný anděl. Suko je s tímto spokojený a opět se stává Johnovým spolehlivým pomocníkem.

     Lovec duchů se poté dozví o obrovském pokladu, který po sobě zanechali dávní templáři a vytrvale po něm pátrá. Někdy v této době se také opět setkává s královnou vlkodlaků Lupinou a tentokrát se mu už konečně podaří ji definitivně zničit. John se poté začíná zajímat o Královnu ze Sáby a odhaluje spojení mezí ní a králem Šalamounem. Zároveň také neustále pátrá po tajemném Temném grálu. Bafomet a jeho společníci ovšem také nezahálí a přijdou s novým zlověstným plánem. S pomocí velmi mocné magie je vytvořen jakýsi nový Bafomet, který má podobu malého chlapce. Tento dětský Bafomet není o nic méně nebezpečný než ten dospělý a když se s ním John poprvé utká, tak z toho jen se štěstím vyvázne. Nějaký čas je pak relativní klid. To se změní ve chvíli, kdy se lovec duchů spolu s Abbém Blochem při řešení jednoho případu opět střetnou s malým Bafometem. Během jejich souboje je Abbé těžce zraněn a v důsledku tohoto zranění oslepne. Johna to hrozně mrzí a dává si celou tuto tragédii za vinu. Bafomet je však pořád zde a rozhodně se nehodlá vzdát svých plánů na dobytí Katedrály strachu. Démon podnikne nový útok, ale i ten se Johnovi podaří odrazit. Lovec duchů se rozhodne, že Abbému svěří Kostku dobra, kterou měl do té doby uloženou v Yardu. Bloch kostku s vděčností přijme a zdá se, že je dokonce schopen s ní navázat nějaké magické spojení. Když je záležitost s Abbém vyřešena, může se John zase věnovat své obvyklé práci. Brzy ovšem do jeho života vstoupí další tragická událost. Jane Collinsové se pokusí zmocnit temné síly a opět ji přetáhnout na svou stranu. Jejich záměr sice nakonec nevyjde, ale Jane je strašlivě poznamenána. Přes noc vypadá úplně normálně, ale ve dne se mění v odpornou stařenu. Jane je z toho úplně na dně a lovec duchů neví, jak by jí mohl pomoci. Pořád si ale uchovává naději, že snad nakonec všechno v dobré obrátí. To ještě netuší, že jej už brzy čeká velké střetnutí s Vincetem van Akkerenem a Bafometem, přičemž ve hře nebude nic menšího než samotný Temný grál.

     Tady se už dostáváme k současnému dění, a proto bych na tomto místě skončil. Období templářů musím jako celek hodnotit kladně. Příběhy z této éry se sice nemohou rovnat těm z období Černé Smrti nebo Asmodiny, ale oproti Velkým starým je to už podstatné zlepšení. Líbí se mi především to, že templáři jsou zkrátka něco úplně jiného, než na co jsme byli doposud zvyklí. Právě na těchto dílech je hrozně moc vidět, jak dlouhou cestu lovec duchů ušel a jak moc se za tu dobu změnil. Bez ohledu na kvalitu je potřeba uznat, že se celá série určitým způsobem vyvinula stejně jako se vyvinul její autor. Během tohoto období se navíc objeví i několik vynikajících dílů, které klidně snesou srovnání s tím nejlepším, co může sinclairovská série nabídnout. Hlavní dějová linie točící se okolo souboje dobrých templářů vedených Abbém Blochem proti těm zlým v čele s Vincentem van Akkerenem se mi dost líbí. Bafomet je jako nový hlavní padouch také velmi zajímavý a fakt, že se svou silou vyrovná Asmodisovi z něj činí skutečnou hrozbu. Návrat Jane Collinsové do série potom určitě považuji za krok správným směrem a to, že má nyní detektivka jisté nadpřirozené schopnosti, není vůbec špatný nápad. John se začíná více zabývat historií svého kříže a při tom učiní nová a velmi překvapivá odhalení, která čtenáře jistě zaujmou. Poté, co autor dlouhou dobu tápal a očividně nevěděl, jakým směrem by se měl ubírat dál, se nyní zdá, že ten směr konečně našel. Děj se posouvá svižně kupředu, jednotlivé události do sebe pěkně zapadají a zároveň zde ani nejsou žádné velké nelogičnosti. Kvalita samostatných řadových příběhů se pak také o poznání zlepšila, takže série začíná být pro čtenáře opět zajímavá a zábavná. Uvidíme, jak se to bude celé vyvíjet dál a jestli se autorovi podaří současnou úroveň udržet nebo ji třeba i překonat. Já bych si to moc přál.

 

Zpět