Průřez sérií od začátku až doposud

1. část

     Jelikož se blíží vydání 550. svazku (v originále jubilejní číslo 500), rozhodl jsem se u této příležitosti napsat článek, který shrnuje a hodnotí dějový vývoj celé série od jejího začátku až po současnost. V podstatě se jedná o takový průřez historií Johna Sinclaira, ve kterém si všímám toho, jak dlouhou cestu lovec duchů od svého vzniku ušel. Člověk si to možná ani neuvědomí, ale za ta léta se mnohé změnilo. Když se teď občas vrátím ke starším dílům, jsem tím sám značně překvapen. Historii série jsem rozdělil na několik období a v chronologickém pořadí se jimi nyní budu postupně zabývat. Doufám, že pro vás, milí čtenáři, bude tento článek přínosem a možná si i někteří zavzpomínáte na staré dobré časy. Nyní už ale začněme.

 

1. Začátky (JS 1-50)

     John začíná řešit své první případy a postupně se střetává s různými nadpřirozenými bytostmi. Patří mezi ně například nemrtví, upíři a jiní démoni nejnižšího stupně. Zpočátku ještě nemá mnoho zkušeností a vlastní jen několik zbraní, které nejsou nijak zvlášť silné. Sinclair je zatím jen inspektorem a jeho kolegové neberou oddělení, ve kterém pracuje, příliš vážně. Brzy si však získá určitou reputaci a jeho boj s temnými silami mu vyslouží přezdívku lovec duchů. John je zpočátku na všechno sám a jedinou oporu pro něj představuje jeho šéf, superintendant James Powell. Postupem času poznáváme další postavy, které se později stanou nedílnou součástí série. Nejprve je to Johnův dávný přítel Bill Connolly. Hned vzápětí se objeví Billova budoucí manželka Sheila. Za nějaký čas se pak John seznámí s detektivkou Jane Collinsovou, která se brzy stane jeho přítelkyní. Poté následují postavy jako Glenda Perkinsová a především Sinclairův věrný parťák Suko. Během těchto počátečních dílů se postupně ustavují základní atributy a pravidla celé série. Poznáváme různé druhy démonů a jejich charakteristické vlastnosti.

     John nejprve řeší jen jednorázové řadové případy, které na konci vždy zdárně uzavře. Po nějakém čase však narazí na prvního většího protivníka, kterým je Doktor Smrt. Tento zlosyn napoprvé unikne a lovec duchů se s ním pak utká ještě v několika dílech. Poté, co je tento nepřítel definitivně zlikvidován, je John povýšen na vrchního inspektora. Série pak dál pokračuje ve schématu samostatných uzavřených příběhů. Přestože se svět lovce duchů postupně rozrůstá, pořád ještě nemůžeme mluvit o nějaké rozsáhlé mytologii. Ačkoliv víme o existenci jistého pekelného knížete Asmodise, zůstává tato postava zatím zcela v pozadí a nijak se neprojevuje. V sérii se pak ještě objeví mocný démon Belphégor, který zřejmě bude mít v budoucnu nějakou zajímavou roli. Toto počáteční období končí číslem 50. V rámci těchto dílů se objevují základní dějová schémata, od kterých se pak odvíjely všechny další příběhy. První díly jsou zkrátka klasika a jejich četba je pro každého správného fanouška nutností. To nejlepší však přišlo až později.

 

2. Období Černé Smrti (JS 51-152)

     Toto období trvalo zhruba sto dílů a je možno jej označit za jakýsi zlatý věk. Série se konečně pořádně rozjíždí. Začíná se objevovat první velká dějová linie spojená s novým všemocným protivníkem, který stojí v pozadí mnoha významných událostí. Příběhy nabyly na dynamice, začaly být mnohem provázanější a sofistikovanější. Poprvé se objevují příběhy na pokračování a i samostatné díly na sebe do značné míry navazují. Čtenář z toho má konečně dojem jakési seriálovosti, což se stane klíčem k úspěchu. Během tohoto období je Johnovým hlavním nepřítelem Černá Smrt. Velice mocný prastarý démon, který pochází z dávné Atlantidy. Lovec duchů si s tímto protivníkem zpočátku vůbec neví rady, protože patří k nejvyššímu stupni démonů a je odolný proti všem jeho zbraním. Kromě Černé Smrti se později objeví také mág Myxin. Ten je démonovým zapřísáhlým nepřítelem už od dob bájné Atlantidy a i nyní s ním chce pokračovat v boji o moc. Ačkoliv je pro Johna Myxin potenciálním spojencem, tak zpočátku rozhodně nejsou žádní velcí přátelé. K Myxinovi a Černé Smrti krátce nato přibude ještě třetí významná postava. Tou je vládce říše stínů Spuk. Tento démon je rovněž velice mocný a rád by Sinclaira viděl mrtvého. Spuk a Černá Smrt jsou navíc spojenci, což pro lovce duchů představuje další problém. Dále se pak ještě poprvé objeví Čtyři jezdci z Apokalypsy, známí též jako Hororoví jezdci. Tito démoni jsou rovněž ve spojení se Spukem a Černou Smrtí.

     Důležitou část tohoto období pak představuje Johnovo odhalení ohledně jeho kříže. Tento předmět byl původně považován jen za takovou vzácnou ozdobu. Nyní se však ukazuje, že se jedná o nesmírně mocnou zbraň, které se obávají i ti nejvýše postavení démoni. Po tomto zjištění se zásadně mění situace. Lovec duchů má nyní univerzální zbraň, kterou používá ve většině případů a nevychází bez ní ani na krok. Během těchto dílů také dochází k určitému vývoji z hlediska hlavních postav. Billovi a Sheile Connollyovým se narodí syn Johnny. Suko se seznámí s Číňankou Shao, která se brzy stane jeho přítelkyní a životní láskou. Glenda Perkinsová začne dostávat mnohem větší prostor a zařadí se mezi Johnovy důvěrné přátele. Jane Collinsová se nyní do Sinclairových případů zapojuje mnohem častěji a stává se pro lovce duchů důležitou oporou. Na scéně se opět objevuje Belphégor, který se spojí s Černou Smrtí a způsobí Johnovi a jeho přátelům velké potíže. Jako by to nestačilo, narazí lovec duchů na dalšího nového protivníka. Je jím jeden ghoul, který si říká pan Grimes. Největší hrozbou však pro Johna pořád zůstává Černá Smrt. V boji proti tomuto démonovi se lovci duchů postupně podaří dosáhnout značných úspěchů. Nejprve mu zničí jednu z jeho nejmocnějších zbraní známou jako Oko démona. Poté mu začne zasazovat jednu bolestivou porážku za druhou.

     Tyto události neuniknou pozornosti pekelného knížete Asmodise, který se rozhodne jednat. Na scéně se tedy poprvé objevuje ďáblova dcera Asmodina, která má Černou Smrt v případě nutnosti nahradit. Asmodina velmi rychle nabírá na síle a její vliv se neustále rozšiřuje. Po nějaké době se s ní lovec duchů osobně setká a na vlastní kůži pocítí, jak je tato démonka mocná. Mezitím však znovu udeří Černá Smrt. Tentokrát se zaměří na Johnova dobrého přítele Willa Mallmanna, kterému zavraždí jeho manželku. Lovec duchů už toho má dost a chce to se svým úhlavním nepřítelem definitivně skoncovat. Začne tedy pátrat po tajemné Knize zlých snů, ve které by měl být popsán způsob, jak Černou Smrt zničit. Po nějaké době usilovného snažení se Johnovi nakonec podaří tuto knihu nalézt. Získá z ní však jen několik stránek, ze kterých se vzápětí zformuje stříbrný bumerang. S touto nesmírně mocnou zbraní světla se pak lovec duchů postaví Černé Smrti tváří v tvář v přímém souboji. S vypětím všech sil se nakonec Johnovi podaří svého úhlavního nepřítele zničit. Touto událostí končí období Černé Smrti a začíná éra Asmodiny. Období mezi díly 51 až 152 je, jak už jsem psal, považováno za zlatý věk Johna Sinclaira. Samotná trilogie o zničení Černé Smrti je pak jedním z vrcholů celé série. Během tohoto období se však vyskytlo i několik slabších dílů napsaných většinou jinými autory. Obecně vzato ovšem díly 51-152 udržují velmi vysokou kvalitu a příběhy, které po nich následovaly, v tom rozhodně nijak nepolevily. Spíše naopak.

 

3. Období Asmodiny a Vražedné ligy (JS 153-252)

     Po zničení Černé Smrti se k moci dostává Asmodina. Ďáblova dcera se hned od začátku projevuje velmi rázně. Nejprve zajme mága Myxina, který lovci duchů pomohl a poté rovnou přejde do přímého útoku. Asmodina společně se Spukem vzkřísí Doktora Smrt. Ten nyní vystupuje v podobě mafiána Sola Morassa a stává se jejím hlavním služebníkem. Doktor Smrt pak začne budovat spolek zvaný Vražedná liga. Jedná se o organizaci, která má spojovat mocné démony a různé nebezpečné zločince. Pro svůj plán Morasso postupně získá démonického samuraje Tokatu, nebezpečnou teroristku Pamelu Barbaru Scottovou alias Lady X, zločinného vědce Marvina Monda, královnu vlkodlaků Lupinu a císaře upírů Vampira-del-Mara. Posledním členem Vražedné ligy se pak má stát Xorron, pán zombií a ghoulů. S ním to však nebude tak snadné, protože Doktor Smrt vůbec netuší, kde se démon nachází. Nějaký čas pak po Xorronovi pátrá a pravidelně se při tom střetává s lovcem duchů, který se mu jeho plány snaží překazit. John ale samozřejmě nezapomíná ani na Asmodinu, se kterou rovněž svádí nelítostný boj. Lovec duchů z jejího zajetí osvobodí mága Myxina, který se pak konečně stane jeho věrným spojencem a přítelem. K Myxinovi se posléze přidá jedna jeho stará známá z Atlantidy. Touto osobou je Kara, žena stará tisíce let, která přitom pořád vypadá jako krásná mladá dívka. Oba se usadí poblíž místa známého jako Planoucí kameny.

     John začne ve válce s Asmodinou dosahovat významných úspěchů. Nejenže se mu podaří jí překazit několik klíčových plánů, ale navíc při tom zničí značné množství jejích věrných služebníků. Mezi nimi je také démonický kat Destero. Neúspěchy ďáblovy dcery se zájmem pozoruje Doktor Smrt, kterému mezitím pořádně stouplo sebevědomí a nyní už nehodlá být jen něčím podřízeným. Morasso by se Asmodině rád vzepřel, ale zatím si na to ještě netroufá. To se ovšem změní ve chvíli, kdy konečně nalezne Xorrona. Pán zombií a ghoulů se k němu bez námitek přidá a Vražedná liga je tím kompletní. Doktor Smrt navíc nyní vlastní stříbrný bumerang, kterého se zmocnil při jedné konfrontaci se Sinclairem. Morassův mocenský vzestup neunikne pozornosti Asmodiny, která si brzy uvědomí, že jí její služebník začíná přerůstat přes hlavu. Ďáblově dceři se to ani trochu nezamlouvá a od této chvíle považuje Doktora Smrt za svého nepřítele. John se mezitím seznámí s lady Sarah Goldwynovou přezdívanou Hororová babička. Ta je velkou fanynkou nadpřirozena, a proto se s lovcem duchů brzy spřátelí. Sinclair si během svého vyšetřování znepřátelí jednoho mafiánského bosse jménem Logan Costello. Ten se posléze spojí s Doktorem Smrtí. Morasso už se nyní cítí dostatečně silný na to, aby se mohl Asmodině postavit. Uzavře proto výhodné spojenectví se Spukem, kterého si ďáblova dcera krátce předtím znepřátelila.

     Když už se Asmodině hroutí půda pod nohama, vstoupí na scénu její otec. Asmodis se tentokrát vůbec poprvé osobně zapojí do dění a nabídne dceři svou pomoc. Následně dojde ke konečnému střetnutí mezi Asmodinou a Vražednou ligou. Během této bitvy zemře Marvin Mondo a také démonický soudce Maddox. Doktor Smrt však nakonec uspěje a zabije Asmodinu stříbrným bumerangem. Tím tato éra končí a začíná období Velkých starých. Musím říct, že období mezi díly 153 až 252 se mi líbilo snad ještě mnohem víc než to předchozí. Hlavní dějová linie už zde byla opravdu hodně propracovaná a patřičně zamotaná. Jednotlivé díly na sebe krásně navazovaly a sledovat celý ten dějový vývoj byla jedna radost. Samotná Vražedná liga je pak snad ten nejlepší nápad, s jakým kdy autor přišel. Soupeření mezi Doktorem Smrtí a Asmodinou bylo úžasně poutavé a vneslo to do děje úplně nový prvek. Po pádu ďáblovy dcery se pak zcela změnil dosavadní status quo. Čtenář nyní musel mít oprávněný pocit, že nic už nebude jako dřív. Do určité míry to také byla pravda, protože po této události se poněkud změnilo vyprávěcí schéma a příběh se značně rozvětvil. Já osobně považuji období Asmodiny a Vražedné ligy za to nejlepší v historii celé série. Příště se podíváme, jestli se následujícím dílům podařilo kvalitu udržet.

 

Zpět