Upíří hnízdo Londýn: JS 1054-1058

 

     V tomto článku se podíváme na jeden velmi významný příběh s Drákulou II. Abych trochu nastínil kontext daného období, mohu říci, že se nacházíme v roce 1998 a série před nedávným časem překročila 1000. díl. Vzhledem k tomu, že se toho v jubilejním čísle zase tak moc nestalo, začali mít čtenáři oprávněný pocit, že příběh tak nějak stagnuje. To si zřejmě uvědomoval i samotný autor, a nejspíš právě proto se rozhodl přijít s nějakou velkou věcí. S příběhem, který by byl skutečná bomba. Tímto příběhem měla být pětidílná sága točící se okolo Drákuly II. a jeho nového ďábelského plánu. Ten je tentokrát skutečně velkolepý a rozhodně překonává vše, s čím tento zloduch zatím přišel. John bude muset napnout všechny síly, aby svého protivníka zastavil. Samozřejmě nebude nouze o napětí, akci a nečekané zvraty. Příběh, o kterém tu budu psát, zahrnuje čísla 1054-1058. Přiznám se, že z období, kdy tyto díly vycházely, jsem toho moc nečetl, a proto jsem se obával, že mi možná budou unikat některé souvislosti. Přesto jsem však byl nesmírně rád, když se mi před nějakým časem podařilo právě těchto pět dílů sehnat. Všechny jsem si je hned přečetl a samozřejmě se s vámi rád podělím o své dojmy. Podívejme se tedy na to, o čem celý příběh vlastně je a jestli se mu podařilo splnit očekávání.

 

1054 - Die Leibwächterin (Osobní strážkyně)

     Na scéně se objevuje jistá mladá žena jménem Karina Grischinová, která pochází z Ukrajiny a je známou Vladimíra Golenkova. Ten ji představí Johnu Sinclairovi a společně se pak domluví na určité tajné operaci. Karina rozhodně není žádná slabá nátura, a proto se nebojí přijmout nebezpečný úkol, se kterým se na ni Sinclair obrátí. Žena má proniknout do blízkosti známého mafiána Logana Costella jako jeho osobní strážkyně a získávat zde informace, které pak předá Johnovi. O Costellovi je totiž dlouhodobě známo, že je ve spojení s temnými silami, které mu pomáhají krýt jeho zločiny. Existuje podezření, že mafián v nejbližší době něco chystá a měly by do toho být zapojeny právě démonické bytosti. Karině se pak skutečně podaří získat práci u Costellovy tělesné stráže a hned, jak se ocitne v mafiánově blízkosti, má možnost vyslechnout zde různé důležité informace. Ačkoliv je žena připravena na vše, to co se dozví, ji značně šokuje. Ukáže se, že Costello uzavřel spojenectví s Johnovým úhlavním nepřítelem Drákulou II. Tento mocný a vysoce postavený upír plánuje zaplavit celý Londýn svými krvelačnými druhy. Z britské metropole se tak má stát jedno velké upíří hnízdo. Costello má Drákulovi poskytnout potřebné zázemí a prostředky. Výměnou za to mu pak upír slíbil výsadní postavení v jeho nové říši. Mafián by do svého plánu rád zapojil také Karinu a nabídne jí jednu z vedoucích pozic. Ženě je jasné, že musí o celé této věci okamžitě informovat Johna a rozhodne se proto na nic nečekat a ihned jednat.

 

1055 - Vampire, Karina und wir (Upíři, Karina a my)

     Karina Johnovi řekne vše o Costellově spojenectví s Drákulou II. a také o jejich ďábelském plánu na ovládnutí města upíry. Poté se žena vrátí zpět do mafiánova domu, kde chce něco podniknout na vlastní pěst. Lovec duchů ví, že teď nesmí v žádném případě selhat a důkladně si proto se Sukem projde plán, jak budou postupovat dál. Oba muži se shodnou, že nejlepší bude rychlý přímý útok na Costellovo sídlo. John však může předpokládat, že mafiánův dům bude silně střežen, a proto požádá o pomoc sira Jamese. Ten zařídí, aby byl v Costellově domě v danou dobu vypnut proud. Díky tomu získají John a Suko moment překvapení a mohou na objekt nečekaně zaútočit. Když vrazí dovnitř, střetnou se zde s několika upíry. Mezitím se Karina chystá zneškodnit Costella. Ženě však její záměr nevyjde a místo toho ji čeká tuhý souboj s mafiánovými muži. Zatímco John a Suko v domě bojují s upíry, podaří se Costellovi uprchnout. Celá akce tedy skončí nezdarem a lovec duchů nemá žádnou další stopu.

 

1056 - Blutsauger Costello (Krvesaj Costello)

     Logan Costello je stále na útěku a John se snaží najít nějakou stopu vedoucí k jeho dopadení. Zatím se mu to však příliš nedaří a ke svému cíli se nijak nepřibližuje. Mnohem větší úspěch má Karina, která se dostane až do mafiánovy těsné blízkosti. Costello se zatím setká s Drákulou II. a informuje ho o nejnovějších událostech. Upír pak řekne, že je potřeba přistoupit k další fázi jeho plánu. Mafián se domnívá, že mu spojenectví s Drákulou II. zajistí významné postavení a velký vliv, přičemž on sám bude mít na povel jeho upíří armádu. V tomto se ale Costello přepočítal, protože jeho spojenec má poněkud odlišné záměry. Hned vzápětí pak dojde k nečekané a šokující události. Drákula II. promění Logana Costella v upíra. Tímto činem si zajistí mafiánovu bezmeznou poslušnost a nyní jej už může považovat za svého oddaného služebníka. Spolu s Costellem jsou pak v upíry proměněni i všichni jeho muži. Celé této hrůzné scenérii přihlíží Karina, které je teď už jasné, že tohle sama nezvládne a bude nutně potřebovat Johnovu pomoc. Mezitím se lovci duchů podaří přece jen něčeho chytit a společně se Sukem začnou v tomto směru pátrat. Jejich pátrání však vyústí ve velký střet s početným zástupem upírů. Oba muži mají co dělat, aby takové přesile odolali a ve zdraví vyvázli. V té samé době se Drákula II. spolu s upírem Costellem připravuje na konečnou fázi svého velkého plánu. Tou má být masivní útok všech jeho upírů na Londýn.

 

1057 - Vampirhölle London (Upíří peklo v Londýně)

     Poté, co se Johnovi a Sukovi podaří vyváznout ze smrtícího souboje s početnou upíří skupinou, se oba dva sejdou se zbytkem celého sinclairovského týmu. Společně se pak domlouvají, co bude potřeba podniknout dál, aby upíří hrozbu zastavili. Johnovi je jasné, že tentokrát bude muset napnout všechny své síly, pokud bude chtít Drákulovy plány překazit. K lovci duchů a jeho přátelům se poté připojí Karina, která jim řekne vše o Costellově přeměně v upíra. Johnův tým na nic nečeká a ihned se vydá do akce. To vyústí v další velký střet s Drákulovými upíry. Johnovi se však podaří všechny tyto nemrtvé protivníky zničit a odhodlaně pokračuje dál ve svém snažení ochránit Londýn před upíří invazí. Mezitím se Drákula II. a Logan Costello připravují na nadcházející velký útok a při tom kolem sebe shromažďují všechny své nemrtvé druhy. V té samé době se John se svými přáteli pokoušejí zformovat nějakou efektivní obranu proti blížící se upíří vlně. Nakonec vydá Drákula II. povel k útoku a vyrazí s celou svou krvelačnou armádou vstříc Londýnu.

 

1058 - Vampir-Chaos (Upíří chaos)

     Drákulova upíří armáda zaútočila na Londýn a John má spolu se svými přáteli co dělat, aby útok odrazil. Dochází k velkému a nelítostnému boji, během kterého se hrdinům podaří zlikvidovat značnou část upířího vojska. Když už začíná být zřejmé, že Drákulovi jeho plán nevyjde, rozhodne se tento zloduch osobně zasáhnout. Upír má teď už jen jediný cíl a tím je zabít Johna Sinclaira. Když se ti dva konečně setkají, Drákula II. na lovce duchů vystřelí a zasáhne jej. John má však na sobě neprůstřelnou vestu a díky tomu přežije. Upíra to nesmírně rozzuří, ale zároveň pochopí, že další šanci už zřejmě nedostane. Když pak Drákula II. uvidí, že se jeho velký plán úplně zhroutil, rozhodne se raději utéct. Mezitím je Karina zajata Loganem Costellem, který ji považuje za zrádkyni a chce se jí pomstít. Dívce se ale podaří osvobodit a hned poté na mafiána vypálí stříbrnou kulku. Costello je jejím výstřelem zasažen a v důsledku toho ihned zemře. Všichni Drákulovi upíři jsou nakonec zničeni a John tak může se svými přáteli oslavovat velké vítězství.

 

     To by bylo k obsahu asi tak vše. Nyní bych tento příběh rád zhodnotil. Napřed chci říct, že má velká očekávání rozhodně nebyla zklamána, spíše naopak. Tato pětidílná sága je totiž naprostá bomba. Mohutný upíří útok na Londýn je něco, co jsme tu snad ještě nikdy neměli. Je jasné, že tentokrát jde opravdu o hodně a pokud by John selhal, mělo by to pro všechny nedozírné následky. Napětí by se dalo krájet a o pořádnou akci rozhodně není nouze. Abych řekl pravdu, tak příběh tolik nabitý akcí tu už hodně dlouho nebyl. Do boje s Drákulovou upíří armádou jsou navíc zataženi i nevinní lidé, díky čemuž má čtenář pocit skutečného ohrožení. Celé je to zkrátka velmi sugestivní. Dále bych chtěl říct, že právě toto byl vůbec první příběh s Drákulou II., který jsem četl. Tohoto zloducha jsem nikdy nepovažoval za nějak zvlášť zajímavého. Pokud vím, je to v podstatě jen takový vylepšený upír, který je odolný proti stříbrným kulkám, ale jinak se ničím výjimečným nevyznačuje. Po tomto příběhu jsem na něj ale poněkud změnil názor. Drákula II. zde totiž působí jako opravdu mocný a nebezpečný protivník, který dokáže Johnovi a jeho přátelům pořádně zatopit. Asi nejzajímavější na něm je především to, že nejde jen o nějakého dalšího démonického soupeře, který pro lovce duchů nic neznamená. Drákula II. je totiž ve skutečnosti Will Mallmann, Johnův bývalý přítel, který mu dříve stál po boku v jeho boji proti silám temnot. Nyní je to však Sinclairův nepřítel číslo jedna a souboj s ním je pro lovce duchů mnohem osobnější než s kterýmkoliv jiným protivníkem. Tohle se mi na tom opravdu líbilo a musím říct, že bych si s Drákulou II. docela rád přečetl i nějaké další příběhy.

     Dále tu pak máme novou postavu, kterou je Karina Grischinová. Tato mladá dívka je velmi sympatická a schopná. Johnovi a jeho přátelům v boji s upíry významně pomůže. Rozhodně se jedná o zajímavou postavu, která ještě v budoucnu sehraje nějakou roli. Jednou z nejdůležitějších postav tohoto příběhu však není nikdo jiný než Logan Costello. Vládce londýnského kriminálního podsvětí a Johnův dlouholetý nepřítel. Ten se tentokrát rozhodl překročit všechny meze a připojit se k Drákulovu ďábelskému plánu, kterým není nic menšího než ovládnutí celého Londýna. Costello se mi v tomto příběhu opravdu líbil, protože se narozdíl od svých předchozích výstupů nedrží zpátky a pohybuje se přímo v centru dění. Jeho proměna v upíra pak byla skutečně nečekaná a velice působivá. Tento protivník vždycky dobře fungoval jako spojenec nějakého Johnova většího soupeře. Takovou roli má i zde, ovšem tentokrát už se mu jeho spolčování s temnými silami stane osudným. Costellovu smrt, která přišla až po několika stovkách dílů od jeho prvního výskytu, považuji za velmi významnou událost. Je to taková ukázka toho, že pan Dark je přece jen ještě ochoten občas nechat nějakého dlouhodobého protivníka zemřít. Myslím, že pro celou sérii jsou takové věci velmi důležité a je škoda, že něco podobného včas neudělal i v případě Drákuly II. Co se dá dělat. Celkově jsem tedy byl s tímto příběhem naprosto spokojený a hodnotím jej jako vynikající. Z daného období je takto dobrý příběh spíš výjimkou, ale právě proto jej dokážu náležitě ocenit.

 

Zpět