Baalova obětní dýka: JS 451-456

 

     V rámci tohoto článku bych se rád blíže zaměřil na jeden starší příběh, který se točí okolo Johnova pátrání po stříbrné dýce a rozhodujícího střetnutí s temným bohem Baalem. Když měl v Německu původně vyjít velký jubilejní díl číslo 400, Jason Dark se rozhodl oslavit toto výročí poměrně skromně. Zatímco v minulosti se každý stý díl nesl ve znamení nějaké významné události, v tomto případě se jednalo jen o obyčejný řadový díl. Ačkoliv byl samotný příběh poměrně dobrý, čtenáři zajisté očekávali něco trochu většího. Autor je ovšem nezklamal a hned vzápětí ukázal, že si pro čtyřsté jubileum přece jen přichystal něco speciálního. Jednalo se o velkou šestidílnou ságu, která slibovala rozsáhlé dobrodružství plné napětí a zásadních dějových zvratů. Příběh, který by se táhl celých šest dílů, byl v té době něco skutečně nevídaného a už jen kvůli tomu vzbuzovala tato událost nemalou pozornost. Nyní se podíváme, jestli tato rozsáhlá sága nakonec splnila očekávání a jestli skutečně stojí za to si ji přečíst. Příběh o Baalově obětní dýce vyšel před mnoha lety i u nás a někteří čtenáři jej tedy dobře znají. Ti ostatní teď naopak mají jedinečnou příležitost se s ním seznámit. Nejprve se podíváme na obsah jednotlivých dílů a hned poté bude následovat souhrnné hodnocení celé ságy. Pusťme se tedy rovnou do toho.

 

451 - Vampýří internát (401 - Das Vampir-Internat)

     John a Bill se společně vydávají na jistou soukromou internátní školu, kde se prý dějí podivné věci. Jeden známý totiž novináři povyprávěl o svém synovi, který zde studuje a který se najednou začal chovat jako vyměněný. Chlapec se také zmiňoval o nějakém lordu Acronovi, který by podle všeho měl být upír. Krátce poté, co John se svým přítelem dorazí na místo, vydají se prozkoumat blízký les. Zde jsou napadeni skupinkou chlapců, kteří zde zřejmě provádí nějaký rituál. John a Bill se z potíží rychle dostanou a lovec duchů poté najde záhadný počítačový čip od firmy Acron. Oba se pak vrátí do budovy internátu, aby zde pokračovali ve vyšetřování. Vzápětí se ukáže, že zdejší studenti jsou pomocí onoho tajemného čipu proměňováni v upíry. John zjistí, že všechno nějak souvisí s jednou stolní hrou zvanou Lord Acron. Když si ji společně s Billem zahrají, novinář zvítězí a v důsledku toho se promění v upíra. Lovec duchů je z toho naprosto v šoku a zkusí si vzít na pomoc svůj kříž. Skrze něj se mu pak zjeví Věštec, který celou záhadu objasní. Acron je někdo, komu se říká hvězdný upír. Ten před dávnými časy navštívil Zemi a zanechal zde po sobě větší množství své krve. John zjistí, že se tato hvězdná krev nachází v onom počítačovém čipu. Věštec mu pak ještě prozradí, že čip i stolní hru nechal do internátu dopravit jeden muž, který nyní stojí ve vedení firmy Acron. Lovec duchů se sice nedozví, o koho se jedná, ale nyní už aspoň ví, co musí udělat. S pomocí kříže zničí čip s hvězdnou krví a všichni upíři se díky tomu promění zpět v normální lidi. Mezitím Suko v Londýně také narazí na firmu Acron a podaří se mu zjistit, že jejím tajemným vedoucím není nikdo jiný než Akim Samaran.

 

452 - Ohnivý kult (402 - Der Feuerkult)

     Lovec duchů a jeho přítel Bill pokračují ve svém pátrání po aktivitách firmy Acron a dostanou se při tom až do její londýnské centrály. Zjistí, že stolní hra a počítačový čip, které viděli v internátní škole, byly zatím jen prototypy. John a jeho přítel zde pak ke svému velkému překvapení narazí na Kamikadzeho, osobního strážce Akima Samarana. Ukáže se, že Samaran zde uchovává hvězdný prach vzešlý z upíří krve a plánuje jej dál šířit prostřednictvím oné ďábelské hry a čipů. John a Bill se teď však musí věnovat především Kamikadzemu, se kterým se pustí do zuřivé bitvy. Mezitím se Suko vypraví do San Francisca, kde má firma Acron svou pobočku. Doprovází jej jeden muž z vedení firmy jménem Hayes. Suko se cestou seznámí s rudovlasou ženou, která se představí jako Belissana. Ukáže se, že je to služebnice boha Baala, která ovládá nadpřirozené schopnosti. Žena pomocí magického ohně zabije Hayese a poté zmizí. Suko se pak v San Franciscu setká s Yakupem Yalcinkayou a společně začnou po Belisaně pátrat. Nakonec se jim podaří ohnivou ženu najít poblíž jedné opuštěné pláže. Oba muži jsou však hned vzápětí uvězněni v ohnivé pasti. Belissana jim pak povypráví o tom, jak hvězdný upír Acron kdysi navštívil Zemi. Tehdy se zde setkal s Baalem, který se stal upírovým věrným spojencem. Tím zůstal až dodnes, a proto se nyní snaží pokračovat v Acronově díle. Stejné záměry měl ovšem také muž jménem Akim Samaran, který se kvůli tomu rozhodl vstoupit do Baalových služeb. Samaran se zde hned vzápětí osobně objeví a nařídí své společnici, aby Suka a jeho přítele zabila. Ještě předtím mu však má Belissana darovat značnou část své magické moci. Samaran pak do sebe začne nasávat její ohnivou sílu.

 

453 - Baalova obětní dýka (403 - Baals Opferdolch)

     Lovec duchů se spolu s Billem nachází uprostřed zuřivého souboje s Kamikadzem. S vypětím všech sil se jim nakonec podaří zabijáka přemoci a zajmout. Lovec duchů si pak vezme hvězdný prach vzešlý z krve upíra Acrona a chystá se jej zničit. To také hned vzápětí udělá, když vysloví formuli pro aktivaci kříže. Všechen hvězdný prach je definitivně zničen a nebezpečí zažehnáno. Mezitím se Suko spolu s Yakupem nachází v zajetí Akima Samarana, který se je oba chystá zabít. Ještě předtím však Samaran nasaje ohnivou sílu své společnice Belissany a stane se z něj démon. Když už začne jít do tuhého, použije Suko Budhovu hůlku a s její pomocí se mu podaří osvobodit. Hned poté hodí Samarana do moře a s pomocí biče na démony zabije oslabenou Belissanu. Jejich úhlavní nepřítel se však vzápětí vynoří z vody a v ruce drží mocnou zbraň. Je to Baalova obětní dýka. S její pomocí Suka a Yakupa snadno přemůže a chystá se je zabít. V té chvíli s ním však naváže telepatické spojení jeho služebník Kamikadze a skrze něj pak John uzavře se Samaranem dohodu. Zloduch je ochotný propustit Suka a Yakupa na svobodu, pokud se s ním lovec duchů utká v jednom opuštěném londýnském krematoriu. John s tím samozřejmě souhlasí a poté, co se ujistí, že jsou jeho přátelé volní, vydá se i se zajatým Kamikadzem na místo určení. Zde pak dojde k rozhodujícímu střetu s jeho úhlavním nepřítelem. Samaran je však nyní démon, a proto může používat různá smrtící kouzla. Zatímco spolu oba protivníci bojují, Kamikadze se osvobodí a pomůže svému pánovi. John je přemožen a Samaran se jej chystá zabít Baalovou dýkou.

 

454 - Osudové karty (404 - Karten des Unheils)

     John má zemřít rukou svého nepřítele Akima Samarana. Na poslední chvíli jej však zachrání Bill. Ten použije zlatou pistoli a zabije s ní Kamikadzeho. Během následného souboje se pak Johnovi podaří získat Baalovu obětní dýku. Samaran pochopí, že se situace obrací proti němu a raději rychle zmizí. Mezitím lady Sarah navštíví jednu kartářku jménem Ludmilla Prokowa. Podle všeho totiž existuje nějaké spojení mezi touto ženou a temným bohem Baalem. Toto podezření se potvrdí, když vyjde najevo, že Ludmilla uctívá démonického mnicha Rasputina. Ten byl zase vyznavačem Baala a kartářka tak v konečném důsledku slouží právě jemu. Ludmilla pak Sarah vyloží své magické karty a dozví se z nich, že jedna z nich musí zemřít. John mezitím vezme obětní dýku do Yardu, kde se s její pomocí pokusí přivolat samotného Baala. Vše se ale vyvine trochu jinak, než očekával. Najednou se zde totiž objeví tvář mnicha Rasputina. Ta pak po chvíli zase zmizí a spolu s ní také Baalova dýka. Lovec duchů se však ještě předtím dozví o Ludmille Prokowě a hned se za ní vydá. Dýka se mezitím objeví u kartářky a ta si ji vezme. Poté se s ní chystá zabít lady Sarah. Než se jí to však podaří, vtrhnou dovnitř John se Sukem a zastaví ji. Ludmilla se nakonec zabije sama. Lovec duchů pak k dýce přiloží svůj kříž a stane se svědkem něčeho nečekaného. Uprostřed kříže se objeví tvář Rasputina.

 

455 - Příběh psaný krví (405 - Mit Blut geschrieben)

     John, Suko a lady Sarah odletí do Ruska, kde chtějí pátrat po Rasputinovi a jeho spojení s Baalem. Dozví se o jednom klášteře v Leningradu, kde mnich dlouhá léta žil. Zde by se prý měla nacházet Rasputinova závěť. Ta obsahuje veškerá tajemství magie, která mnich za celý svůj život odhalil. K lovci duchů se připojí také jeho ruský přítel Vladimír Golenkov, který mu zde má dělat průvodce. Rus však Johna a jeho přátele zradí a vydá je do rukou svého nadřízeného plukovníka Čigina. Ten je všechny považuje za britské špióny. Klášter totiž nyní slouží jako výcvikové středisko KGB a skutečnost, že se zde najednou objevili tři Angličané, je krajně podezřelá. John a jeho přátelé jsou tedy uvězněni. S pomocí Rasputinova ducha se však dostanou ven a společně s Vladimírem zde začnou pátrat. Mnichův duch zatím ovládne lady Sarah a zavede ji do tajné komnaty, ve které se nachází jeho závěť svázaná do knihy. Rasputinův duch chce, aby si žena knihu vzala a odnesla ji odtud pryč. Tomu však zabrání plukovník Čigin, který chce Sarah i s knihou za každou cenu zadržet. Dojde ke střelbě, při níž je kniha zcela zničena a rozpadne se na jednotlivé stránky. John s Vladimírem spoustu z nich posbírají a vloží je zpátky do desek. V té chvíli však zasáhne Baalova černá magie, která převezme kontrolu nad jeho dýkou a zabodne ji přímo do desek s posbíranými stránkami. V důsledku toho všechny listy shoří na popel. Dýka se pak zničehonic vypaří a spolu s ní zmizí také Rasputinova tvář z Johnova kříže. Lovec duchů tak nyní nemá žádnou stopu, která by je dovedla k Baalovi.

 

456 - Důl kostlivců (406 - Finale in der Knochengrube)

     Rasputinova závěť byla zničena a John tak nyní nemá žádné vodítko k nalezení Baala. Je tu však ještě jeden další problém. Plukovník Čigin stále považuje lovce duchů a jeho přátele za britské špióny a chce je všechny nechat uvěznit. Uprostřed zoufalé situace se zde najednou objeví Baalovi obrovití supi a zaútočí na klášter. Během jejich útoku je Čigin těžce zraněn a už není schopen velení. John a Suko ptáky zneškodní a spolu s Vladimírem se vrátí zpět do kláštera. Rus jim pak ukáže, že si nechal několik stránek závěti u sebe a začne je svým přátelům překládat do angličtiny. Mezitím je plukovník Čigin na ošetřovně zabit Baalovou dýkou. Z té pak vyšlehne magický oheň, který všechno okolo zapálí. John se zatím s přáteli dozví o jakémsi tajemném místě zvaném Důl kostlivců. Hned vzápětí všichni zpozorují, že v budově hoří a nezbývá jim tak nic jiného než rychle utéct. To se jim také nakonec podaří a poté odjedou autem do Petrohradu. Krátce nato se John od Vladimíra dozví o možné stopě. Spolu se Sukem a Sarah vyhledají jednu velmi starou ženu, která se s Rasputinem osobně znala. S její pomocí se jim podaří Důl kostlivců najít. Zde narazí na dívku jménem Lara, dceru Ludmilly Prokowy, která také pátrá po Rasputinově odkazu. Hned poté se zde Johnovi zjeví Baal ve své skutečné fyzické podobě. Temný bůh lovci duchů povypráví o historii stříbrné dýky a jejím spojení s obětní dýkou. Obě zbraně patří k sobě a obě kdysi sloužily silám zla. Vzápětí vypukne roztržka, během které se Johnovi podaří získat svou stříbrnou dýku nazpět. Objeví se zde archanděl Michael, který Baala zažene a jeho obětní dýka je při tom zničena. Lovec duchů má zpátky svou zbraň a může se i s přáteli vrátit zpět domů. Všechna magická znamení na dýce však zmizela, a proto už možná nebude tak účinná jako dříve.

 

     Tak to by bylo vše. Nyní už tedy přejdu k hodnocení. Asi nebude žádným velkým překvapením, když řeknu, že se mi tento příběh velice líbil. Autor nám zde nabídl hned několik zápletek, přičemž jedna vždy logicky vyústí v další. Máme tu i více protivníků, kteří jsou všichni navzájem nějak propojeni. Nejprve se dozvídáme o hvězdném upíru Acronovi a jeho magické krvi. Od něj se přesuneme k Akimu Samaranovi, Belissaně a Kamikadzemu, kteří v upírově díle pokračují. Nad nimi pak stojí Baal, který zpovzdálí tahá za nitky. Do dění vstoupí také Rasputin a nepřátelský plukovník Čigin. Naši hrdinové se v tomto příběhu pořádně nacestují. Navštíví jak Ameriku, tak i Rusko. Děj je už od začátku velmi napínavý, zábavný a zcela nepředvídatelný. Při čtení jsem si uvědomil, že Akim Samaran je opravdu skvělý protivník. Je velmi rafinovaný, zákeřný a neštítí se vůbec ničeho. Navíc dobře známe celou jeho minulost a také jeho motivaci. Víme, proč vstoupil do služeb zla a proč vlastně Johna tak moc nenávidí. Jeho důvody jsou silně osobní a pochopitelné. Myslím, že jen málokterý Johnův protivník je takto propracovaný. Po tomto příběhu jsem byl na Samaranův další výstup opravdu zvědavý. Další zajímavou postavou je Rasputin. Ten bude mít v budoucnu důležitou roli a už tady se o něm můžeme leccos dozvědět. Důstojný protivník se nakonec vyklubal i ze samotného boha Baala. Zatímco při svém prvním zjevení působil celkem nevýrazně, v tomto příběhu už je mnohem zajímavější.

     Celá tato šestidílná sága je v podstatě přímým pokračováním tetralogie s Okastrou. Mezi oběma příběhy je však obrovský kvalitativní rozdíl. Dobrodružství s Okastrou byl jen takový překombinovaný guláš. Sága s obětní dýkou je naopak dobře promyšlený příběh, který se zajímavě vyvíjí a všechno zde do sebe logicky zapadá. Je vidět, že autor si na tom dal tentokrát opravdu záležet a nic nepodcenil. Navíc tu máme i několik témat, se kterými se dá v budoucnu dobře pracovat. Tím hlavním je samozřejmě stříbrná dýka. Znamení, která na ní dříve byla, nyní zmizela. Jaký to asi bude mít vliv na její magický účinek? Nápad s hvězdnou krví je také velmi dobrý a uvidíme, jestli se k němu autor ještě někdy v budoucnu vrátí. Ze všeho nejvíc musím ocenit hlavně to, jak se panu Darkovi podařilo udržet celou šestidílnou ságu pěkně pohromadě tak, aby dávala smysl. S mnohadílnými příběhy už jsem měl z minula zkušenosti a v některých případech nepříliš dobré. Zpočátku jsem se proto docela bál, ale nakonec jsem byl velmi mile překvapen. Troufám si říct, že právě tímto příběhem se série vrátila zpět na svou dřívější vysokou úroveň. Autor očividně opět našel správný směr a jeho nejisté tápání z období Velkých starých je už tedy snad za námi. Ságu o Baalově obětní dýce mohu každému vřele doporučit. Skutečně se jedná o velmi zdařilý příběh, který zaujme nejen svým nebývalým rozsahem a provázaností, ale také svou kvalitou.

 

Zpět